En İyisi Kredi

Odeabank Taşıt Kredisi

20.10.2019
31
Odeabank Taşıt Kredisi

Taşıt kredisi, araç almak için yeterli nakde sahip olmayan vatandaşlar adına vadelere bölünen belirli miktarda nakit temin etme durumudur. Bu miktarı, satın alacağınız aracın fiyatına göre belirleyebileceğiniz gibi faiz oranlarını da vade süresine göre belirlemeniz mümkündür. Odeabank Taşıt Kredisi, satın alınacak araca göre uygun faiz oranlarıyla sunulmaktadır. Odeabank Taşıt Kredisi almadan önce bilmeniz gerekenleri bu başlık altında anlatacağız.

Odeabank Taşıt Kredisi Almadan Önce Yapmanız Gerekenler

Taşıt kredisi almadan önce, bütçenizi ve alacağınız krediyi hesaplamalısınız. Taşıt kredisini hesapladıktan sonra başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken temel husus, vadeleri ödeyebilecek durumda olup olmadığınızı hesaplamanızdır. Eğer vadeleri ödeme konusunda gecikme yaparsanız yasal sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca taşıt kredisinin ödenmesi sürecinde araç bankanın ipoteği altında olacağından vadeleri gününde ödemediğinizde aracınıza el konulabilir.

Dikkat edilecek bir diğer unsur da zorunlu trafik sigortasıdır. Eğer aracın zorunlu trafik sigortası aktif değilse Odeabank Taşıt Kredisi alamazsınız. Bunun yanı sıra kasko sigortası da zorunlu yaptırmanız gereken sigortalardan birisidir. Bankalar, kasko sigortasını anlaşmalı sigorta şirketlerinden yapmaktadır. Ancak dilerseniz istediğiniz şirketten de kasko yaptırabilirsiniz. Eğer bankaların anlaşmalı şirketlerinden kasko yaparsanız bu durumda bankaların ekstra avantajlarından faydalanma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu faydalar faiz indirimi ya da masraf alınmaması gibi şeylerdir.

Kredi alırken ödenen ekstra masraflardan birisi de dosya masrafıdır. Ancak Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği’ne göre bu tutar, kredinin maksimum beş binde biri olabilir. Yani siz 60 bin Türk Lirası değerinde kredi alacaksanız dosya masrafı maksimum 300 Türk Lirası olacaktır. Dosya masrafı içerisinde farklı kurumlara ödenen ipotek ve sigorta masrafları yer almamaktadır.

Taşıt Kredisi alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, yukarıda da söylediğimiz gibi uygun taksit tutarını belirlemektir. Bunun yanı sıra mümkün olduğunca çok bankadan kredi teklifi almanızı tavsiye ederiz. Bu sayede en uygun seçenekleri karşılaştırma fırsatı bulursunuz. Ayrıca tüm ödeme seçeneklerini de göz önünde bulundurun.

Odeabank Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Eğer özel sektörde çalışıyorsanız; maaş bordrosu, ikamet belgesi, iş yeri imza sirküsü, araç ruhsatı ve varsa ek gelir belgesini bulundurmanız zorunludur. Kamu çalışanıysanız; maaş bordrosu, araç ruhsatı ve varsa ek gelir belgesini bulundurmalısınız. Emeklilerin bulundurması gereken belgeler ise; emekli aylık dökümü, araç ruhsatı ve varsa ek gelir belgesi. Eğer kurumsal olarak başvuracaksanız; güncel vergi levhası, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi ve araç ruhsatını hazır bulundurmanız gerekiyor. Bankalar, istekleri doğrultusunda ek belge talep edebilirler ya da yukarıdaki bazı bilgileri sizden istemeyebilirler.

Odeabank Taşıt Kredisi Başvurusu Temel Şartları Nelerdir?

Eğer başvuruda bulunacaksanız, birtakım şartları yerine getiriyor olmanız gerekir. Bu şartlar:

Aktif SGK kaydının bulunması, taşıt üzerinde ipotek olmaması, kredi notunuzun kredi alabileceğiniz seviyelerde olması ve gelirin kredi taksidini ödeyebilecek şekilde olmasıdır. Eğer tüm bu şartları karşılıyorsanız başvuruda bulunmanız için bir engel yoktur.

Yönetmelik kapsamında, eğer araç sıfırsa fatura üzerinden, ikinci else kasko değeri üzerinden kredi alabilirsiniz. Her iki türdeki araçta da 120 bin TL’yi aşmayan değerlerin %70’ine, 120 bin TL’ye aşan değerlerin ise 120 bin TL’sine kadar %70’ine, aşan tutarın ise yarısına kadar taşıt kredisi alabilirsiniz.

Odeabank Taşıt Kredisi Başvurusu

Taşıt kredisi başvurusunda bulunmak için yukarıdaki tüm gereklilikleri karşılamanız gerekir. Eğer karşıladıysanız Odeabank Taşıt Kredisi sayfasına göz atabilirsiniz. Başvuruları Odeabank şubelerinden, ATM’lerinden, İnternet üzerinden veya telefon numarasından yapabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.