En İyisi Kredi

QNB Finansbank Konut Kredisi

21.10.2019
39
QNB Finansbank Konut Kredisi

Konut kredisi, ev sahibi olmak isteyen vatandaşların başvurabileceği; yüksek tutarlı ve vade süreli kredilerdir. Eğer QNB Finansbank Konut Kredisi almak istiyorsanız o halde bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Bu sayede konut kredisi almadan önce neler gerektiğini ve neye dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Konut Kredisi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konut kredisi almadan önce ödeme seçeneklerini, faiz oranlarını ve vade süresini belirlemek adına hesaplama yapın. Bu sayede bütçenizi ilerleyen dönemlerde yormadan ödemeler yapabilirsiniz. Diyelim ki konut kredisini hesapladınız ve kredi tutarı, vade süresi, faiz oranları gibi değerleri belirlediniz. O halde kredi başvurusu aşamasına geçebilirsiniz.

QNB Finansbank Konut Kredisi almadan önce ödeme planlarınızı bütçenizle uyumlu hale getirin. Bunu zaten hesaplama aşamasında yapmanız gerekecektir. Bu aşamadan sonra kredi üzerinden alınacak olan dosya ve sigorta masraflarını öğrenin. Tüm bu giderleri ve diğer bilgileri edindiyseniz o halde gerekli belgeleri tamamlama aşamasına geldiniz demektir.

Evin Krediye Uygunluğu

Fakat bu aşamadan önce evin, kredi alma durumunu gözden geçirin. Bir evin kredi alımına uygun olması için belirli şartları sağlaması gerekir. Bu şartlardan bazıları:

Evin kat irtifakı veya mülkiyeti olmak zorundadır.

Evin inşaatı tamamlandıktan sonra projesine aykırı bir düzenleme yapılmamış olmalıdır.

Konut henüz yapılma aşamasındaysa, inşaatın en az %80’i tamamlanmış olmalıdır. Fakat inşaat şirketleri bankalarla anlaşarak bu şartı ortadan kaldırabilir.

Evi tapusu hisselere bölünmüşse tüm hisse sahipleri paylarının satışını yapmalıdır. Aynı zamanda alım yapılacak kişi; anne, baba, kardeş veya kardeş çocukları olmamalıdır. Birinci derece akrabadan ev alma durumunda kredi alamazsınız.

QNB Finansbank Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Eğer yukarıda bahsedilen tüm kriterler karşılanıyorsa o halde gerekli belgeleri hazırlayabilirsiniz. QNB Finansbank Konut Kredisi almak için gerekli belgeler kişi ve kurumlara göre değişiklik gösterir. Şimdi onlara bakacak olursak:

Eğer özel sektörde çalışıyorsanız; maaş bordrosu, SGK dökümü, ikametgah adresi, iş yeri imza sirküsü, evin tapu fotokopisi ve varsa ek gelir belgesi, gerekli olan belgelerdendir. Kamuda çalışıyorsanız gerekli belgeler; maaş bordrosu, ikametgah belgesi, evin tapu fotokopisi ve varsa ek gelir belgesidir. Emekliyseniz; emekli aylık dökümü, ikametgah adresi, evin tapu fotokopisi ve varsa ek gelir belgesi, gerekli belgelerdendir. Eğer tüzel kişi olarak yapılan başvurularda ise banka sizden şu belgeleri isteyebilir: Güncel vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi ve evin tapu fotokopisi.

Yukarıdaki gerekli belgeleri de karşılarsanız artık başvuruda bulunabilirsiniz demektir.

Eğer alabileceğiniz kredi limitini arttırmak istiyorsanız tüm aile bireylerinin belgeli gelirlerini bankaya sunabilirsiniz. Ancak gelirleri gösterilen tüm bireylerin kredi notu, başvuruda etken olacağından başvurunun reddedilmesi sonucu finansal olarak etkilenebilir. Bunun yanı sıra kredi almak için yeterli kredi notuna sahip değilseniz ya da gelirleriniz kredi ödemesini karşılamıyorsa kefil talep edilebilir. Bu durumda gerekli belgelerin yanında kefil de bulmak zorunda kalırsınız. Bulunulacak kefilin gelirleri düzenli ve kredi notu gerekli seviyede olmalıdır.

QNB Finansbank Konut Kredisi Başvurusu

Eğer yukarıdaki dikkat etmeniz gereken bilgileri anladıysanız ve gerekli belgeleri tamamladıysanız QNB Finansbank Konut Kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Gerekli evraklarla başvurduğunuz taktirde ekspertiz değerlendirmesi, minimum 3 iş günü içerisinde başlar. Ekspertiz değer, alabileceğiniz kredi tutarını belirleyecektir. Bu işlemden sonra ödeme planınızı belirleyebilirsiniz. Bunun için QNB Finansbank şubesine davet edilirsiniz. Bu aşamadan sonra ipotek ve satış işlemleri başlar. İşte yeni evinize kavuşmak bu kadar basit. Bu aşamadan sonra kredi taksitlerini zamanında ve eksiksiz öderseniz herhangi bir yasal problemle karşılaşmazsınız.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.