En İyisi Kredi

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Konut Kredisi

16.10.2019
36
Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Konut Kredisi

Konut kredisi, ev sahibi olmak isteyen vatandaşların hizmetine sunulan kredi çeşididir. Gerek limitinin yüksek olması gerekse uzun vade seçenekleri nedeniyle konut kredileri, yüklü miktarda paraya ihtiyacı olanlar için uygundur. Ancak konut kredisi almak için öncelikle evin konut kredisi standartlarını karşılaması gerekmektedir. Bu nedenle:

Kat irtifakı ya da kat mülkiyeti alınmış olmalı

Evin iskan ruhsatı bulunmalı

Evin en az %80’lik kısmı tamamlanmış olmalı

Evin üzerinde herhangi bir nedenle ipotek bulunmamalıdır.

Ancak üçüncü madde, istisnai durumlarda geçersiz kalır. Bu nedenlerden birisi de, inşaat firmalarının bankalarla anlaşması durumudur. Bu durumda bina inşaat halinde dahi olsa konut kredisi alınabilir. Ancak bina, oturulması riskli durumdaysa bankanızın kredi verme olasılığı oldukça düşüktür.

Kredi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Konut kredisinde en önemli faktörlerden birisi faizdir. Kredi miktarını belirlemeden önce, faiz oranlarını dikkatlice incelemelisiniz. Her banka, farklı faiz oranları sunmaktadır. Bu oranlar değiştikçe ödemeniz gereken bedel de artmakta veya azalmaktadır. Ayrıca kullanacağınız peşinat tutarı ne kadar fazlaysa kullanacağınız kredi bedeli de o kadar düşük olacaktır.

Konut kredilerinde dikkat edilmesi gerekilen bir diğer husus da vade süresidir. Faizinizin oranını, vadenin süresi belirlemektedir. Vade süresi arttıkça ödemeniz gereken bedel de totalde artacaktır. Bu nedenle konut kredilerinde olabildiğince düşük vadeli kredileri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ancak bu oranı iyi ayarlamalısınız. Eğer taksidiniz, aylık giderlerinize ciddi bir yük bindirecekse daha fazla faiz ödeyerek daha düşük tutarda taksitler oluşturabilirsiniz.

Ek olarak dikkat edilmesini tavsiye ettiğimiz unsur, ödemenin zamanında yapılması gerektiğidir. Eğer bir ay dahi gecikirseniz ciddi bir borç miktarı biriktirebilirsiniz. Bu nedenle konut kredisinde bütçenize çok dikkat edin. Vade süresi, kredi tutarı ve faiz oranını en iyi opsiyonlarda seçmelisiniz.

Krediye Ek Masraflar

Faiz oranı düşük olsun diye bütçenizi zorlayacak krediyi almayın. Ancak bütçenize hafif gelecek bir kredide faiz oranını görmezden gelebilirsiniz. Ek olarak konut kredisinde yer alan diğer ödemeler de şunlardır:

Dosya masrafı

Komisyon ücreti

Ekspertiz bedeli

İpotek tahsis bedeli

İpotek fekki bedeli

DASK ücreti

Konut sigortası bedeli

Hayat sigortası ücreti

Ferdi kaza sigortası ücreti

Hesap işletim ve ekstre ücretleri

Eğer bu ödemelerin dışında kredi ödemelerinizi erken bitirmek isterseniz %2 gibi bir ceza tutarını ödeyip vadesinden önce de ödeyebilirsiniz. Bu husus, anlaştığınız bankanın tercihine kalmıştır. Alacağınız 100 bin Türk Lirası değerindeki kredinin toplam dosya masrafı en fazla 500 Türk Lirası olacaktır. Çünkü yönetmeliğe göre dosya masrafları, kredinin 5 binde birini geçemez.

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Konut Kredisi almak istiyorsanız kredinin %20 tutarında peşinatınız olmak zorundadır. Evin eskpertiz değerinin ancak %80’inine kadarını krediyle karşılayabilirsiniz. Ek olarak kredi notunuz, kredi alma tutarınızı etkileyen önemli huşulardan birisidir. Eğer düşük bir nota sahipseniz konut kredisi alma ihtimaliniz olmayabilir.

Ayrıca giderlerden birisi de ekspertiz bedelidir. Bu bedel, uzmanlar tarafından evin değerinin incelenmesi sonucu ödenir. Bu sayede evin kredi alıp almamaya uygunluğu belirlenir ve kredi tutarı da bu aşamada belli olur. Bunun yanı sıra banka, kredi aldığınız evin son taksidi ödeninceye dek evi ipotek altına alır. Eğer krediyi ödemezseniz ev elinizden alınabilir. Bu nedenle taksitlerinizi düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu

Eğer bankanın konut kredisi özelliğinden yararlanmak istiyorsanız web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.