En İyisi Kredi

Türkiye İş Bankası Konut Kredisi

17.10.2019
39
Türkiye İş Bankası Konut Kredisi

Günümüzde şüphesiz her vatandaş kendine ait bir evi olmasının hayalini kurar. Hepimiz kira ödemekten bir süre sonra bunalıma girer, konut sahibi olmanın hayalini kurarız. Bu durum biraz maliyetli olmakla birlikte hayallerimizin geç kalabilmesine sebep olabiliyor. Aynı zamanda çevremizden gelen öneriler her daim canımızın sıkılmasına neden olmuştur. Para biriktirerek ev almanın hayalini kurmak pekte sağlıklı olmayacaktır. Biriktireceğimiz paranın uzun yıllar kenarda beklemesi gerekecek. Paramızın değer kaybedeceğini de unutmayalım. Bu yazımızda Türkiye İş Bankası’nın düşük faizli konut kredisi avantajlarından bahsedeceğiz. Aylık ödediğimiz kiranın yerine konut kredisi ödeyip, kendimize ait bir evinizin olmasına ön ayak sağlamaya çalışacağız.

Türkiye İş Bankası Konut Kredisine Başvurmadan Önce Ne Yapılır?

Türkiye İş Bankası Konut Kredisine başvurmadan önce ilk olarak bütçemize uygun olan bir ev bulmamız gerekir. Bunu belirlemeden önce varsa eğer birikmiş peşinatınızı da göz önünde bulundurarak, çekeceğimiz kredi miktarını ve kaç ayda ödeyebileceğimizin hesabını yapmalıyız. İkamet etmeyi düşündüğünüz yeri, evin iç ve dış tasarımını, ulaşım imkânını, inşaat halinde olup olmadığını ve kat mülkiyetinin olup olmaması gibi kriterleri de göz önünde bulundurduktan sonra kredi başvurumuzu gerçekleştirmemiz daha sağlıklı olacaktır.

 

Türkiye İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

Eylül ayında yapılan açıklamaya göre Türkiye İş Bankası konut kredisi faizlerinde indirime gitti. Konut kredisi faiz oranları 120 ay vade ve yüzde 1.17’ye indirildi. Banka’nın yaptığı açıklamaya göre %1.17’ye kadar düşen faizlerin yanı sıra kişiye özel geri ödeme seçeneklerinin de bulunacağı açıklandı. Konut kredisi ile alakalı resmi tüm detaylara ulaşabilmek için Türkiye İş Bankası’nın resmi internet adresi ‘’www.isbank.com.tr’’ aracılığıyla tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Ayrıca en yakın İş Bankası şubelerine giderek veyahut ‘’0850 724 0 724’’ numaralı hattan konut kredisi faizi ile alakalı tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye İş Bankası Konut Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Türkiye İş Bankası Konut Kredisine başvurmak için www.isbank.com.tr internet adresinin yanı sıra ‘’0850 724 0 724’’ numaralı hatta tüm bilgilere sahip olabilirsiniz. En yakın Türkiye İş Bankası Şubesi’ne gidilerek gerekli tüm detayları yüz yüze görüşebilir, krediniz hakkında işlem başlatabilirsiniz. Bunun yanında kredi çekmeden önce bilinmesi gereken birkaç hadiseden bahsedeceğiz. Öncelikle tüm kredi seçeneklerinde olduğu gibi, Türkiye İş Bankası Konut Kredisinde de ev alma hayalini kuran tüm vatandaşlar ufak masrafları karşılamak zorundadırlar. Bu masrafların en başında kredi tahsis ücreti gelmektedir. Kredi tahsis ücreti, çekilen kredi miktarının binde beşlik kısmı için banka tarafından alınan kredi kullandırma ücretidir. Örnek verecek olursak 160.000 TL konut kredisi çeken bir vatandaşın tahsis ücreti olarak 840 Türk Lirası ödemesi mecburidir. Bu masraflardan sonra da evin değerini belirleme görevi olan ekspertiz’in raporuna göre ek ücretler maliyete eklenecektir. Bu raporda bulunan evin metrekaresi ve konumu ufak bir miktar daha değişikliğe sebep olabilecektir. Ek olarak evinize yapacağınız sigorta, kredi için yapılmış olan sigorta ve DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) krediye başvuran vatandaşlar tarafından karşılanmaktadır. DASK raporu evin konumu ve bölgesine göre 80 Türk Lirası ila 230 Türk Lirası arasında değişiklik gösterebilmektedir.

 

Türkiye İş Bankası Konut Kredisine Başvurmak İçin Gerekli Belgeler

  • Ad, soyad
  • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, Ehliyet veya Pasaport) Bireysel Vergi No.
  • Kat Mülkiyeti Tapusu ya da Kat İrtifakı Tapusu ve Yapı Kullanım İzin Belgesi ya da Kat İrtifaki Tapusu ve İnşaat Ruhsatının Fotokopileri
  • Adres (Ev, iş ve cep)
  • Telefon (Ev, iş ve cep)
  • Kiracı veya ev sahibi olma durumu
  • Meslek ve Ünvanı
  • Öğrenim durumu
  • Askerlik durumu
  • Medeni durumu
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.