En İyisi Kredi

Yapı ve Kredi Bankası Taşıt Kredisi

18.10.2019
43
Yapı ve Kredi Bankası Taşıt Kredisi

 Yapı ve Kredi Bankası Taşıt Kredisi

Araç satın almak için gerekli maddi kaynağa sahip değilseniz yapmanız gereken şeylerden birisi de kredi çekmektir. Özellikle de taşıt alımına uygun ödeme seçeneklerine sahip olan Yapı ve Kredi Bankası Taşıt Kredisi, ihtiyaçlarınıza anında müdahale etmektedir. Bu yazımızda, taşıt kredisi ile ilgili sorularınızı ve tavsiyelerimizi anlatacağız.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi, araç sahibi olmak isteyenler için bankaların sunduğu özel ödeme seçeneklerine sahip bir kredi türüdür. Hem sıfır hem de ikinci el tüm taşıtlar için alınabilecek bu kredi türü, farklı faiz oranlarıyla birlikte hizmet sunmaktadır. Aynı zamanda araç türüne göre fiyat aralıkları değişen araç kredisi, araç satın almak isteyenler adına özel olarak oluşturulmuştur. Bu nedenle araç satın almak istiyor ve yeterli kaynağı bulamıyorsanız bu krediden anında faydalanabilirsiniz.

Bankalar tarafından sık sık faiz oranları düzenlenen araç kredisi, sıfır ve ikinci el araçlarda da farklı özelliklere sahip olmaktadır. Bu farklılıklardan en büyüğü de şüphesiz faiz oranıdır. Bu nedenle, Yapı ve Kredi Bankası Taşıt Kredisi almadan önce yapmanız gereken şey, sizlere en uygun kredi seçeneklerini ve aracın özelliklerini bilmenizdir.

Başvurudan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer aracı ve değerini biliyorsanız o halde “ihtiyacınız kadar” olan tutarın, zorlanmayarak ödeyecek şekilde taksit tutarını hesaplamalısınız. Bu sayede farklı ödeme planlarını da inceleme fırsatı bulursunuz. Aynı zamanda taşıt kredisi başvurusunda bulunmadan önce gerekli evraklarınızı da hazır etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de bütçenizin dengesini bozmamaya çalışmaktır. Eğer ihtiyacınızdan fazla kredi alırsanız ya da taksit seçeneklerini düzgün ayarlayamazsanız ödeme konusunda sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra sigorta giderleri, dosya masrafı gibi maliyet kalemlerinin yanı sıra KKDF ve BSMV gibi vergi giderlerini de hesaplayarak sorun yaşamaktan uzaklaşabilirsiniz.

Bilmeniz gereken şeylerden birisi de aracın son taksidini ödemeden araç hakkında tam yetkiye sahip olamayacağınızdır. Satın aldığınız araçla ilgili başvurduğunuz kredinin son taksidi de ödenmelidir. Yoksa aracı satmanız mümkün değildir. Araç, bankanın ipoteği altındadır.

Onaylanan Krediyi İptal Edebilir miyim?

Eğer araç kredi başvurunuz onaylandıktan sonra kullanmak istemezseniz bu konuda da acele etmeniz gerekiyor. Zira onaylanan başvurularınızı iptal etmek ve krediyi ödemekten vazgeçmeniz için 14 gün süreniz bulunmaktadır. Bu süre zarfında yasal olarak durumu bankaya belirtirseniz herhangi bir ceza veya faiz ödemeden kredinizi iptal edebilirsiniz. Bu süre zarfında aracı kullanmış olmanız, krediyi iptal etmek için engel değildir. Ancak bu durumda geçen süre zarfında ana para için faiz ödemesi yapmak zorunda kalırsınız.

Taşır kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişir. Zaman zaman yayınlanan kampanyalarla daha uygun faiz oranlarına denk gelebilirsiniz. Ayrıca faiz oranı, aracın sıfır veya ikinci el olup olmaması gibi durumlar da değişiklik gösterir.

Eğer olur da krediyi ödeme konusunda zorluklar yaşarsanız o halde banka, ipotek altındaki aracınıza el koyar. Takip eden 90 gün içerisinde de taksidinizi ödeyemezseniz hakkınızda gerekli yasal işlem başlatılıyor. Bu nedenle daha önce de söylediğimiz gibi ayağınızı yorganınıza göre uzatmalısınız.

Başvuru için gerekli belgeler

Gelir Belgesi fotokopisi

Ücretli çalışanlar için son maaş bordrosunun fotokopisi / Maaş yazısı (Şirket yetkililerinin imza sirküleri ile beraber)

Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi

Emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi

Kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi

Ek olarak diğer belgeler,

Nüfus Cüzdanı fotokopisi,

Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik sistemli bir hizmete ilişkin olarak, işlem tarihinden önceki 3 ayı kapsayan ve adınıza düzenlenmiş bir fatura aslı veya son 3 ay içerisinde alınmış ikametgah belgesi.

Sıfır kilometre araçlar için ilgili şirketin vereceği fiyat teklifi (proforma fatura) ve asıl fatura

İkinci El Taşıtlar için araç ruhsatı ve maksimum 15 gün önce satın alınmış araçlar için noterde düzenlenmiş alım satım sözleşmesi

Gerekmektedir.

Yapı ve Kredi Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu

Yukarıda yer alan gerekli belgelerle en yakın şubeden başvuru yapılabilir. Başvuru 24 saat içerisinde sonuçlanır ve bilgilendirilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.